
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| RoHS | Compliant |
| Number of Circuits | 2 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Slew Rate | 1.5 V/µs |
| Common Mode Rejection Ratio (CMRR) | 63 dB |
| Operating Supply Current | 90 µA |
| Input Bias Current | 15 pA |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3 mV |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 100 dB |
| Input Voltage Noise Density | 40 nV/sprt Hz |
| Schedule B | 8542330000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Amplifier Type | General Purpose Operational Amplifier |
| Max Supply Voltage | 5.5 V, ±2.75 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V, ±1.35 V |
Stock: 53
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06394
Ext.Price$0.06394
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06394 | $0.06394 |
| 10 | $0.06283 | $0.62830 |
| 50 | $0.06173 | $3.08650 |
| 100 | $0.06049 | $6.04900 |
| 500 | $0.05927 | $29.63500 |
